Produktas

Dr. Samst Schwedenbitter ®

Švediškas kartusis žolelių mišinys

500 metų senumo istorija

 

Šis vaistažolių mišinys yra žinomas kaip Švediškas kartusis vaistažolių mišinys arba Daktaro Samsto mišinys Schwedenbitter. Legendos byloja, kad 18 a. švedų gydytojas Klausas Samstas rado šviesuolio Paracelso (Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim, 1493-1541) rankraštį su vaistažolių mišinio receptu. Švediška recepto kilmė ir atsispindi jo pavadinime. Be to, K. Samstas paskelbė 46 tezes apie vaistažolių mišinio pritaikymą įvairių negalavimų atvejais.

 

Sudėtis: mira, mana, karčiųjų kiečių žolė, rabarbarų šaknys, Venecijos teriakas, bestiebių karlinų šaknys, šventagaršvių šaknys, geltonųjų ciberžolių šaknys, siauralapių velniapupių lapai, kamparas, šafranas.

Paruošimas: mišinys suberiamas į sandarų didesnės talpos stiklo indą (ar plačiakaklį butelį) ir užpilamas ant pakuotės nurodytu 38% – 40% degtinės kiekiu. Paliekama 15 dienų šiltoje arba saulėtoje vietoje, kiekvieną dieną švelniai sukratant. Vėliau nupilama į mažesnės talpos butelį (-ius) ir laikoma tamsioje vėsioje vietoje. Taip pat galima nupilti tik mažą kiekį, o kitą dalį ekstrakto palikti su augalų mišiniu. Ekstraktas gali būti laikomas daugelį metų. Teigiama, kad kuo ilgiau laikomas, tuo veiksmingesniu jis tampa.

Vartojimas: profilaktiškai – po 1 arbatinį šaukštelį ekstrakto, praskiesto puse stiklinės vandens arba vaistažolių užpilo ryte prieš valgį ir vakare prieš miegą; esant rimtoms problemoms – 1 valgomasis šaukštas ekstrakto praskiedžiamas puse stiklinės vandens arba vaistažolių užpilo, kurio pusė geriama prieš kiekvieną valgį, o kita – po kiekvieno valgio. Bet kokiu atveju verta pasikonsultuoti (ar tiesiog paklausti) su mumis.

 

Svarbu ir įdomu:

 

Progai pasitaikius noriu mūsų mišinio pirkėjams dar paaiškinti tokį dalyką – kai kurių mūsų mišinio Dr. Samst Schwedenbitter sudėtinių dalių lietuviški pavadinimai skiriasi nuo kitų lietuviškuose šaltiniuose minimų pavadinimų, nors mišinio sudėtis, kaip minėta, yra būtent tokia, kokią daugelis autorių aprašo savo knygose. Priežastis paprasta – mes augalų vardus rašome tokius, kokie jie yra patvirtinti botanikų ir kalbininkų. Įvairių šaltinių lietuviškuosiuose vertimuose ar kitų kompanijų informaciniuose ir/ar reklaminiuose spaudiniuose, deja, yra vertimo klaidų ir kitų neatitikimų. Dėl to kartais vartotojams kyla klausimų ar kitų nesusipratimų. Taigi augalus vadinkime lietuviškais vardais!

Kaip minėta auksčiau, Dr. Samst Schwedenbitter sudėtis yra tokia:

mana, karčiųjų kiečių žolė, rabarbarų šaknys, šventagaršvių šaknys, siauralapių velniapupių lapai, Venecijos teriakas, geltonųjų ciberžolių šaknys, bestiebių karlinų šaknys, mira, kamparas, šafranas.

 

O dabar apie sudėtį plačiau:

Mana yra maninių uosių (Fraxinus ornus) ore sukietėjusios saldžios sultys. Mana ne tik saldi, bet taip pat pasižymi tam tikromis gydomosiomis savybėmis.

 

Kartusis kietis (Artemisia absinthium) – visiems puikiai žinomas vaistingas augalas (pelynasmetylėmetėlė ir pan.).

 

Plaštakinis rabarbaras (Rheum palmatum) – dar vienas mišinio komponentas.

 

Vaistinė šventagaršvė (Angelica archangelica) – tipiškas komponentas mišinių, skirtų virškinimo problemoms spręsti. Ypatingos ne tik jo savybės, bet nė su kuo kitu nesupainiojamas jos šaknų kvapas ir skonis.

 

Siauralapių velniapupių (Senna alexandrina) lapai iki šiol neteisingai tebevadinami senos lapais. Būtent neteisingai. Tiesiog šio augalo lietuviškas vardas yra velniapupė. Prieš gerą dešimtmetį šis augalas turėjo kasijos vardą (bet ne senos). Beje, nebenaudojami ir šio augalo lotyniški atitikmenys, dar pasitaikantys literatūroje, o būtent tokie: Senna angustifoliaSenna acutifolia,Cassia angustifoliaCassia acutifolia. Taigi dabar yra labai paprastai – augaloSenna alexandrina lietuviškas vardas yra siauralapė velniapupė.

 

Įdomiausias mišinio komponentas yra Venecijos teriakas.
Venecijos teriakas nėra augalas, kaip daug kas mano. Iš tikrųjų Venecijos teriakas pats yra mišinys. Viduramžiais šį mišinį sudarė kelios dešimtys augalinės bei gyvūninės kilmės komponentų, bet XIX amžiaus farmakopėjose tų komponentų liko mažiau nei dešimt. Tradiciškai į Schwedenbitter mišinį dedamo Venecijos teriako sudėtyje yra 6-7 augalai. Kai kurie iš jų dubliuojasi su jau Schwedenbitter (be teriako) sudėtyje esančiais augalais. Šiuo metu yra rašoma išsami Schwedenbitter istorija nuo pat XVI a. iki šių laikų, tad daugiau informacijos apie Venecijos teriaką ir apskritai apie Schwedenbitter pateiksime truputį vėliau.

 

Kito komponento – ciberžolės – tikslus vardas yra geltonoji ciberžolė(Curcuma zedoaria). Geltonųjų ciberžolių šaknys yra visai ne geltonos, tad nereikėtų jų painioti su dažniausiai prieskoniams naudojama dažine ciberžole, kurios šaknys yra geltonos (geltonoji ciberžolė taip yra vadinama todėl, kad geltoni yra jos žiedai).

 

Dar vienas mišinio komponentas – bestiebė karlina (Carlina acaulis). Marijos Treben knygos lietuviškajame vertime (Marija Treben. Vaistingieji augalai iš gamtos vaistinės. Algarvė; 2005) tokio komponento nerasime, nors jis yra. Minėtoje knygoje šis augalas pavadintas sausažiedžiu. Lietuviškas augalo vardas – bestiebė karlina – jau vartojamas nuo 1989 metų (žiūr. A. Lekavičius. Vadovas augalams pažinti. Vilnius; 1989).

 

Mira – tikrųjų miramedžių (Commiphora myrrha) derva. Senasis lotyniškas augalo pavadinimas Commiphora molmol, kaip kartais dar pasitaiko aprašymuose, dabar taip pat nebevartojamas.

 

Kamparas, kuris yra dar vienas mišinio komponentas, gaunamas iš kamparinių cinamonų (Cinnamomum camphora).

 

Na, o paskutinis komponentas – šafranas – kaip žinia, yra daržinių krokų (Crocus sativus) piestelių purkos su liemenėliais.

 

Pabaigai norėčiau savo pirkėjams pasakyti, kad mes džiaugiamės jau dešimt metų galintįs jums pateikti tikrą, laiko patikrintą mišinį, gerinantį jūsų ir jūsų artimųjų sveikatą.
Rekomenduojame dar paskaityti čia.

 

© Edvardas Kazlauskis,
vaistininkas, fitoterapijos magistras, 2012-2017 m.

 

© Fitoterapijos centras

 

© schwedenbitter.lt
Visa medžiaga, tiek tekstinė, tiek grafinė, esanti šioje interneto svetainėje yra autorinis darbas, kuris saugomas įstatymų.
Kopijuoti bet kokią svetainėje esančios informacijos dalį yra draudžiama.

 

® Dr. Samst Schwedenbitter yra registruotas prekės ženklas.